Kuba Trojanowski laureatem Złotej Żabki

W sobotę 12 kwietnia br. w budynku Fundacji Edukacji Społecznej „Ekos” w Swarzędzu odbyła się uroczystość ogłoszenia wyników i wręczenia nagród oraz wyróżnień w XIV-tej edycji Konkursu „Złota Żabka” i XXI edycji, przeznaczonej dla gimnazjalistów „Złotej Żaby”.
Na uroczystość, jako jeden z laureatów Złotej Żabki w dziedzinie Literatury i Języka Polskiego zaproszony został uczeń naszej szkoły – Jakub Trojanowski. Szóstoklasista był jednym spośród 80 uczniów uhonorowanych w tym niezwykłym konkursie, który bawi i uczy, a przede wszystkim promuje wśród uczniów niestereotypowe myślenie i poszukiwanie alternatywnych rozwiązań problemów.
Jakub próbował swych sił zarówno w „Żabce” Matematycznej, jak i w Konkursie w Dziedzinie Literatury i Języka Polskiego. Żeby znaleźć się w ścisłym gronie laureatów musiał zmierzyć się z zadaniami na dwóch etapach konkursu.
Do pierwszego – szkolnego etapu – przystąpiło ogółem 12587 uczestników z klas piątych i szóstych szkół podstawowych miasta Poznania oraz powiatów: poznańskiego, gnieźnieńskiego, grodziskiego, kościańskiego, obornickiego, nowotomyskiego, szamotulskiego, średzkiego, śremskiego, wągrowieckiego, wolsztyńskiego i wrzesińskiego.
Drugi etap konkursu, w którym wzięło udział ogółem 350 uczniów - zwycięzców etapów szkolnych, odbył się w sobotę 22 marca w Swarzędzu.
Konkursowe zadania tradycyjnie nie należały ani do łatwych, ani do konwencjonalnych. Wymagały od uczestników pomysłowości, inwencji i odwagi w myśleniu, łączyły walory edukacyjne z cechami dobrej zabawy i rozrywki intelektualnej. Jednym słowem – było się nad czym głowić!
W ciągu 60 minut Jakub musiał rozwiązać szereg niebanalnych językowych łamigłówek, a także napisać wierszyk, wykorzystujący podobieństwo między wyrazami. Pomysłowość naszego szóstoklasisty spodobała się zarówno nam, jak i organizatorom konkursu, którzy zamieścili Jego wierszyk w szkolnej gazetce.

Oto „Dziwne podobieństwa” autorstwa Jakuba Trojanowskiego:
Para lwów z miasta Lwowa
Spytała się raz Augusta z Augustowa.
„Kiedy indyk się indyczy,
a czy piernik się pierniczy?
Czy komary się przekomarzają,
od kiedy konie koniczynę zjadają?”
Lwy wróciły do swego Lwowa,
a biedny August z Augustowa
co nów sprawdza to od nowa.

W pełni zgadzamy się ze stwierdzeniem, które padło podczas gali podsumowującej „Złote Żaby”: Młodzi lubią myśleć – wystarczy tylko postawić przed nimi niekonwencjonalne zadania.
(ika)

Powrót